پروتز پا

پروتز پا ضدآب (پای مصنوعی مخصوص حمام و شنا)

پروتز پای ضد آب

بسیاری از افراد قطع عضو هنگام دریافت پروتز، این سوال برایشان پیش می آید که آیا می توانند پروتز خود را برای استحمام و یا استخر رفتن استفاده کنند یا نه؟

در این مطلب از خانه پروتز در مورد پروتزهای پا (پای مصنوعی) ضد آب پرداخته شده است؛

 

پروتز های پا مخصوص حمام و شنا (محیط های آبی)

پروتز هایی که افراد برای استفاده روزمره دریافت می کنند معمولا دارای قطعات فلزی و یا مفاصلی است که برای استفاده در محیط های آبی مناسب نیستند و اگر این قطعات با آب در تماس باشند منجر به آسیب و اختلال در عملکرد آنها در طول زمان خواهد شد.

بطور کلی برای استفاده از پروتز در محیط‌هایی که آب هست مثل حمام، استخر و یا دریا، نیاز به تمهیدات خاصی در ساخت پروتز می باشد که شامل دو روش زیر است :

انواع پروتزهای پا ضد آب

در روش اول که معمولا برای قطع عضو هایی زیر زانو استفاده می شود پروتز ضد آب به گونه ای ساخته می شود که قطعات فلزی در ساختمان پروتز به حداقل می رسد و کل پروتز به وسیله موارد ضد آب ساخته می شود به این ترتیب وقتی که پروتز با آب تماس پیدا می کند اختلالی در عملکرد قطعات ایجاد نخواهد شد.

همچنین این پروتز ها معمولا بصورت توخالی ساخته می شوند و منافذی برای ورود آب به حفره خالی پروتز ایجاد می شود به این ترتیب وقتی فرد وارد آب می شود (استخر) آب در حفره پروتز پر می شود و باعث فرور فتن پروتز در آب شده و فرد می تواند به راحتی در محیط های آبی حرکت کند. همچنین زمانی که فرد قطع عضو از آب خارج می شود آب از حفره پروتز تخلیه شده و فرد به راحتی در محیط های بدون آب نیز قادر به استفاده از پروتز خواهد بود.

برای ساخت این نوع پروتز در حد امکان از قطعات ساده و پایه ای استفاده می شود. بنابراین هزینه ساخته این نوع پروتز معمولا کمتر از پروتز های مخصوص استفاده روزمره می باشد.

در روش دوم ساخت پروتز های ضد آب که معمولا برای قطع عضو های روی زانو و بالای زانو انجام می شود نیاز است که از قطعات و مفاصل مخصوص که بصورت ضد آب طراحی و ساخته شده اند استفاده شود.

مفاصل زانو پروتزی ضد آب

این قطعات و مفاصل به گونه ای طراحی شده اند که در محیط های آبی عملکرد خود را به خوبی انجام می دهند دچار اختلال و آسیب در طول زمان نمی شوند از جمله مفاصل ضد آب می توان به مفصل 3R80 و مفصل 3Wr95 اشاره کرد.

معمولا در مفاصل ضد آب برای ایمنی بیشتر فرد در محیط های آبی سیستم قفل مفصل بصورت دستی تعبیه می شود و فرد می تواند در مواقع نیاز بصورت دستی مفصل را قفل نماید که این امر سبب افزایش ایمنی در محیط های آبی خواهد شد.

پنجه های پروتزی ضد آب

همچنین پنجه های پروتزی مخصوص محیط های آبی توسط بعضی شرکت ها تولید شده اند که سطح زیرین آنها بصورت آج دار طراحی می شوند و باعث جلوگیری از سر خوردن فرد در محیط های آبی می گردد. در ساخت این پنجه ها معمولا از پلاستیک بجای چوب در بخش درونی پنجه استفاده می شود. به این ترتیب پنجه در محیط های آبی دچار آسیب نمی شود.

قیمت پروتز های پا ضد آب (پای مصنوعی ضد آب)

قیمت پروتز های ضد آب با توجه به قطعات مورد استفاده در آنها متغیر می باشد با این حال به دلیل اینکه این قطعات معمولا ساختمان ساده تر و پیچیدگی کمتری دارند هزینه کمتری نیز نسبت به پروتز های روزمره دارند.

راهنمای کامل هزینه های پای مصنوعی را می توانید در مقاله " قیمت پای مصنوعی" بخوانید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان ساخت پروتز ضد آب با خانه پروتز در تماس باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *