پروتز پا

بهترین زمان برای دریافت پروتز پا بعد از قطع عضو

یکی از سوالات همیشگی افراد قطع عضو این است ؛

 چه زمانی باید برای دریافت پروتز پا (پای مصنوعی) اقدام کنم؟

بطور معمول با توجه به سطح قطع عضو و شرایط فیزیولوژیک فرد بعد از حدود 1 تا 3 ماه فرد آماده دریافت پروتز می باشد.

در این مطلب از خانه پروتز به بررسی مراحل تعامل فرد قطع عضو با پروتزیست از قبل از جراحی قطع عضو تا زمان دریافت پروتز می پردازیم؛

اصولا ارتباط فرد قطع عضو با پروتزیست قبل از اینکه فرد اقدام به قطع عضو کند، شکل می گیرد و فرد قبل از جراحی قطع عضو در مورد شرایط دریافت پروتز، محل مناسب جراحی قطع عضو برای دریافت پروتز موفق تر و نکات مهم در حین جراحی با پروتزیست مشورت می کند.

 بعد از جراحی قطع عضو تا زمانیکه فرد برای دریافت پروتز اقدام می کند نیاز به اقداماتی دارد که باعث آماده سازی فرد و استامپ برای دریافت پروتز موفق تر و توانبخشی سریعتر با پروتز می شود که در ادامه به این موارد می پردازیم:

  1. قدم اول، محافظت از زخم ها و محل جراحی برای بهبود سریعتر و جلوگیری از عفونت و آسیب به محل جراحی است. برای این کار فرد باید بصورت منظم و روزانه پانسمان خود را تعویض کرده و اقدام به ضدعفونی کردن محل زخم‌ بکند.
  2. قدم دوم، حفظ دامنه حرکتی کامل مفاصل بالایی محل قطع عضو است. برای این کار پس از التیام زخم و کشیدن بخیه ها لازم است که فرد بصورت منظم، مفاصل بالایی محل قطع عضو در دامنه کامل خود، حرکت دهد و از نگه داشتن مفصل در یک موقعیت ثابت بصورت طولانی جلوگیری کند چرا که این کار باعث ایجاد کانتراکچر یا خشکی مفصل می شود و باعث مختل شدن مراحل توانبخشی و دریافت پروتز می شود
  3. اقدام بعدی کنترل حجم استامپ و کاهش تورم بعد از جراحی قطع عضو می باشد. بطور معمول به دلیل آسیب های ناشی از جراحی قطع عضو استامپ فرد دچار تورم می شود و برای آماده سازی فرد برای دریافت پروتز نیاز به از بین بردن این تورم می باشد.به منظور کنترل و کاهش تورم بعد از جراحی به چند روش می توان اقدام کرد روش اول که ساده ترین و متداول ترین روش کنترل حجم است بانداژ کردن استامپ به وسیله باند کشی می باشد که در این روش فرد با استفاده از باند کشی و با توجه به محل قطع عضو به روش مناسب استامپ را بانداژ می نماید که معمولا از بانداژ به روش 8 (ایت) استفاده می شود. در نوع پیشرفته تر و بروزتر روش های کنترل حجم از لاینرها و یا شرینکرها استفاده می کنند که مزیت این روش اعمال نیروی یکنواخت و مناسب به سطح کل استامپ و اماده سازی مناسب تر شکل استامپ برای دریافت پروتز می باشد. باید دقت شود که بانداژ بصورت منظم انجام شده و در طول روز چندین بار اقدام به بستن مجدد بانداژ شود تا فشار کافی بصورت منظم روی استامپ اعمال شود.
  4. قدم بعدی حفظ قدرت عضلات استامپ است برای دریافت پروتز موفق و پیشرفت سریع در توانبخشی پروتزی نیاز است که فرد قطع عضو عضلات استامپ و نواحی فوقانی استامپ را تقویت کند که این اقدام شامل تقویت چهار گروه عضلات خم کننده(flexor)، باز کننده(extensor)، دور کننده(abductor) و نزدیک کننده (adductor) اندام می باشد برای انجام تمرینات تقویت عضلات فرد قطع عضو می تواند با مراجعه به خانه پروتز، نحوه درست انجام تمرینات را فرا بگیرد و استامپ خود را برای دریافت پروتز آماده کند.

پس از اتمام مراحل ذکر شده فرد برای دریافت پروتز آماده می باشد. این مراحل معمولا یک تا سه ماه ممکن است طول بکشد و نیاز است فرد قطع عضو در تمام مراحل با پروتزیست در ارتباط بوده و صحت انجام مراحل مختلف را چک بکند.

در صورتیکه هر یک از مراحل ذکر شده به درستی و در زمان مناسب انجام نشود ممکن است باعث اختلال در روند دریافت پروتز شده و احتمال موفقیت پروتز را کاهش می دهد. برای درک اهمیت دریافت اولین پروتز پیشنهاد می کنیم مطلب زیر در خانه پروتز را مطالعه کنید :

متخصصین در خانه پروتز آماده همراهی شما عزیزان از مرحله قبل از قطع عضو تا دریافت پروتز نهایی و برگشت به زندگی هستند و تمام تلاش ما در خانه پروتز به وجود آوردن بیشترین کارایی و کمترین آسیب به شما در این مسیر می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *