دسته بندی نشده

انواع پروتز برای قطع عضو از مچ پا | قیمت پروتز مچ پا

پروتز مچ پا

پروتز مچ پا یا پروتز سایم ، برای قطع عضو از ناحیه مچ پا ساخته می شود. در این نوع پروتز به دلیل محدودیت ارتفاع نیاز به تجربه و دقت بالا در طراحی سوکت و انتخاب قطعات وجود دارد و ساخت پروتز باید به نحوی باشد که باعث ایجاد اختلاف ارتفاع بین دو اندام و مشکلات ناشی از آن نشود.
در خانه پروتز متخصصین ما با توجه به شرایط فرد و با معاینه و ارزیابی دقیق استامپ فرد، مناسب ترین طراحی سوکت و کارآمدترین قطعات برای مراجعین عزیز انتخاب می کنند. به این ترتیب پروتز مچ پای دریافتی از کارایی و کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود.


در این مطلب از خانه پروتز، به بررسی انواع قطع عضوها از ناحیه پا و مچ پا و همینطور مناسب ترین روش ها برای توانبخشی این قطع عضوها می پردازیم؛

 

انواع قطع عضو از ناحیه پا و مچ پا

قطع عضو از مچ پا یکی از شایع ترین انواع قطع عضو می باشد که به دلایل مختلفی مانند تصادف، بیماری های عروقی، دیابت و در بعضی از مناطق به دلیل انفجار مین ایجاد می شود
قطع عضو هایی که در این ناحیه انجام می شود با توجه به محل قطع عضو انواع مختلفی دارند :

 

قطع عضو از مفصل مچ پا (سایم)

پروتز سایمشایع ترین نوع قطع عضو در ناحیه پا و مچ پا، قطع عضو از مفصل مچ پا است که اصطلاحا به آن قطع عضو سایم می گویند.

 

 

 

 

 

 

قطع عضو پیریگوف (Pirogoff Amputation)

پیریگوفاین نوع قطع عضو مانند قطع عضو سایم می باشد با این تفاوت که جهت حفظ پد پاشنه و بهبود تحمل وزن در پروتز قسمتی از استخوان پاشنه را به مفصل مچ وصل می کنند.

 

 

 

 

 

قطع عضو چوپارت (Chopart Amputation)

چوپارتدر قطع عضو چوپارت، محل برش جراحی از قسمت قدامی استخوان پاشنه می باشد به این ترتیب مفصل مچ و استخوان پاشنه سالم باقی می مانند. این نوع قطع عضو بلند ترین ارتفاع را در میان قطع عضو های ناحیه پا و مچ پا دارد و بیشترین محدودیت ارتفاع در ساخت پروتز مربوط به این قطع عضو می باشد.

لازم به ذکر است که انواع مختلفی از قطع عضو در این ناحیه انجام می شود که اسامی و تکنیک های مختلفی دارند ولی در این مطلب به سه نوع قطع عضو رایج این ناحیه اشاره شد.

 

 

دریافت پروتز در قطع عضو های ناحیه پا و مچ پا

پروتزهایی که برای قطع عضوهای این ناحیه ساخته می شوند دارای ویژگی هایی می باشند که در ادامه به آنها می پردازیم:

طراحی مناسب و دقیق سوکت

یکی از ویژگی های اصلی در این نوع پروتزها، طراحی مناسب و دقیق سوکت پروتز می باشد چرا که ناحیه اصلی تحمل وزن درپروتز این افراد انتهای استامپ می باشد و فشار بیش از حد و توزیع فشار نامناسب در این ناحیه ممکن است منجر به زخم استامپ شود به همین علت در طراحی سوکت پروتز برای این افراد، پد گذاری مناسب در انتهای استامپ وهمچنین تقسیم وزن گیری بین انتهای استامپ و محیط اطراف استامپ جهت جلوگیری از ایجاد فشار بیش از حد و زخم ضروری است.
در قطع عضو چوپارت که انتهای استامپ بصورت پیازی شکل می باشد، پروتز طراحی شده بصورت حفره دار یا پنجره دار می باشد تا استامپ به راحتی درون سوکت قرار بگیرد.
در قطع عضوهای سایم یا پیریگوف که زاویه منفی استامپ کم است سوکت پروتز بصورت یک تکه ساخته می شود و زوایای منفی با استفاده از فوم پروتز پر می گردد تا استامپ به راحتی درون سوکت قرار بگیرد.
همچنین دراین نوع قطع عضو ها به دلیل محدودیت در انتخاب قطعات قابل تنظیم، راستای پروتز بسیار مهم است و سوکت باید به نحوی روی پنجه پروتزی نصب شود که فرد حین راه رفتن از لحاظ راستا یا الاینمت پروتز مشکلی نداشته باشد و راه رفتن روان و راحتی را تجربه کند.

ارتفاع پروتز

یکی دیگر از مواردی که توجه به آن برای ساخت پروتز مچ پا ضروری است، ارتفاع پروتز می باشد.در این نوع قطع عضو ها به دلیل کم بودن ارتفاع بین انتهای استامپ تا زمین، محدودیت ارتفاع برای ساخت پروتز وجود دارد به همین دلیل دقت در انتخاب قطعات پروتز و طراحی سوکت برای جلوگیری از ایجاد اختلاف ارتفاع بین دو اندام ضروری است.

 انتخاب قطعات پروتز

در این قطع عضو تنها قطعه ای که در ساخت پروتز استفاده می شود، پنجه پروتزی است.به دلیل محدودیت ارتفاع در پروتزهای ناحیه پا و مچ پا، پنجه های پروتزی مورد استفاده باید دارای حداقل ارتفاع باشد تا مانع ازایجاد اختلاف ارتفاع بین پروتز و پای مقابل شوند به همین دلیل شرکت های تولید کننده قطعات پروتزی همواره در تلاش بوده اند که پنجه هایی با حداقل ارتفاع و درعین حال کارایی بالا برای این پروتزها طراحی و تولید کنند. بعنوان مثال شرکت های اتوبوک و اوسر پنجه های کربنی تولید کرده اند که ارتفاع بسیار پایینی دارند و حتی در بعضی موارد بصورت یک تیغه کربنی می باشند
نوع دیگر پنجه که در پروتز های این ناحیه استفاده می شود، پنجه هایی هستند سطح بالایی آنها بصورت قایقی شکل می باشد که اصطلاحا به آنها پنجه پیریگوف می گویند.

قیمت پروتز مچ پا

به دلیل اینکه قطعات کمی در ساخت پروتز مچ پا استفاده می شود نسبت به سایر انواع قطع عضوها، تنوع قیمتی این پروتزها پایین است و بسته به نوع پنجه استفاده شده متغیر می باشد و محدوده قیمتی بین 15 میلیون تا 65 میلیون متغیر است.
با توجه به متغییر بودن قیمت ارز و وارادتی بودن قطعات مورد استفاده، برای استعلام قیمت دقیق پروتز مچ پا با کارشناسان خانه پروتز تماس حاصل فرمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *