پروتز پا

پای مصنوعی دونده | پروتز پا مخصوص دویدن

پای مصنوعی دونده

با پیشرفت تکنولوژی، مواد و روش های طراحی و ساخت قطعات پروتزی به روزتر شده و قطعات تولید شده از کارایی و کیفیت بیشتری برخوردار هستند به همین دلیل امروزه استفاده از پروتز از هدف اولیه خود که راه رفتن عادی بود فراتر رفته و متناسب با نیازهای هر فرد و برای انجام فعالیت های مختلف قطعات پروتزی متنوعی تولید شده است.

 

 

پروتز های پا مخصوص دویدن

ورزش دویدن یکی از اصلی ترین فعالیت هایی است که فرد به دنبال قطع عضو توانایی انجام آن را از دست می دهد اما خوشبختانه با طراحی و تولید قطعات پیشرفته و خاص و بهبود روش های ساخت پروتز دیگر دویدن برای افراد قطع عضو دور از ذهن نیست و افراد می توانند با استفاده از پروتز های خاص ورزش دویدن را انجام دهند علاوه بر این ورزش فعالیت های ورزشی دیگر مانند شنا، اسکی، دوچرخه سواری، سنگ نوردی و غیره نیز با پیشرفت علم امکان پذیر شده است.

با توجه به نیازهای خاصی که فرد هنگام دویدن با پروتز دارد لازم است که در ساخت پروتز پا و انتخاب قطعات دقت نظر کافی را اعمال کنیم و پروتز ساخته شده برای فرد باید دارای ویژگی های خاصی باشد که در ادامه به آنها می پردازیم؛

پروتز بالای زانو

قطعات پروتزی مناسب دویدن

به طور کلی برای اینکه یک فرد بتواند با پروتز ورزش دویدن را انجام بدهد و پروتز در هنگام این ورزش کارایی و عملکرد لازم را داشته باشد نیازمند استفاده از پنجه ها و مفصل های مخصوص دویدن می باشد.

یکی از اصلی‌ترین قطعاتی که برای دویدن با پروتز مورد نیاز است، پنجه ‌کربنی مخصوص دویدن است.

پنجه های مخصوص دویدنپنجه‌هایی پروتزی که برای ورزش دویدن مناسب هستند باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند که از جمله این ویژگی‌ها ذخیره‌ی انرژی و برگردن انرژی به فرد حین دویدن است برای اینکه این عمل در حین دویدن انجام شود و پنجه پروتزی به خوبی عکس العمل نشان دهد نیاز است که طراحی آن به گونه‌ای باشد که حداکثر جذب انرژی و برگرداندن انرژی به فرد را انجام بدهد به همین دلیل پنجه‌های کربنی مخصوص دویدن را به صورت سی انگلیسی بزرگ درست می‌کنند که پنجه فضای بیشتری برای جذب انرژی داشته باشد.

دویدن با پروتزهای بالای زانو

مفصل زانو ورزشی علاوه بر این در مواردی که فرد قطع عضو روی زانو یا بالای زانو است و تمایل به انجام فعالیت دویدن را دارد، نیازمند استفاده از مفاصل زانو پروتز خاص هستیم. مفاصل مورد استفاده برای دویدن پروتزی باید عکس‌العمل بسیار سریعی داشته باشند و بعد از خم شدن به سرعت به حالت اولیه برگردند که این عمل نیازمند طراحی خاصی در سیلندر هیدرولیک مفصل می باشد. برخی از شرکت‌های تولید کننده قطعات پروتزی مانند شرکت اتوبوک که سابقه طولانی در زمینه ساخت قطعات پروتزی را دارد، مفصل 3s80 مخصوص عمل دویدن را طراحی کرده‌ است.

ساخت سوکت مخصوص پروتزهای دویدن

با وجود پیشرفت های بسیار خوبی که در زمینه ی تولید قطعات پروتزی مخصوص دویدن صورت گرفته است. همچنان اصلی ترین و مهم ترین بخشی که در ساخت هر نوع پروتزی وجود دارد سوکت پروتز است و در صورت مناسب نبودن سوکت ساخته شده، قطعات مذکور کارایی و عمکرد مناسب نخواهند داشت.

برای ساخت سوکت پروتزی مخصوص دویدن نیاز به دقت و صرف زمان کافی وجود دارد و سوکت طراحی شده باید به نحوی باشد که از حداکثر فیت برخوردار باشد و حرکت پیستونی در آن به حداقل برسد که برای این منظور استفاده از لاینر پروتزی و تعلیق خلا (فشار منفی) در ساخت سوکت ضروری است.

متخصص ما در خانه‌ی پروتز آماده‌ی ارائه‌ی خدمات تخصصی ساخت انواع پروتزها برای فعالیت‌های خاص و برای نیازهای خاص افراد قطع عضو هستند.

 برای دریافت مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *