پروتز پای هوشمند

اصطلاح پروتز پای هوشمند یک اصطلاح کلی در میان افراد قطع عضو است. برخی افراد قطع عضو تصور می کنند که پای مصنوعی هوشمند دارای سنسورهایی است که به استامپ متصل می شود یا در مواردی تصور بر این است که در پای مصنوعی هوشمند از طریق عمل جراحی کاشت پای مصنوعی انجام می شود در حالیکه این یک باور نادرست می باشد. منظور از پای هوشمند قطعات مورد استفاده در پروتز پا می باشند. البته این انتظارات با توجه به پیشرفت های چشمگیر علم پزشکی و همچنین پژوهش های گسترده ای که در سطح جهان برای ساخت پای هوشمند انجام می شود، دور از ذهن نیست.
همانطور که ذکر شد، پروتز پای هوشمند به معنای هوشمند بودن قطعات مورد استفاده در پروتز است که رایج ترین این قطعات پروتزی شامل مفاصل زانوی هوشمند و پنجه پروتزی هوشمند است.


انواع قطعات هوشمند پروتزی

مفصل زانوی هوشمند

اصطلاح مفصل زانوی هوشمند پروتزی بسیار کلی است. هوشمند بودن مفصل زانو به معنی توانایی تطبیق مفصل با فعالیت فرد قطع عضودر حالتهای مختلف می باشد. برای مثال ساده ترین عملکرد مفاصل هوشمند تطبیق سرعت عملکرد مفصل با سرعت راه رفتن فرد قطع عضو است. از این مفاصل می توان در پروتز پا بالای زانو استفاده کرد.
مفاصل پروتزی هوشمند می توانند دارای قابلیت های مختلفی باشند. رایج ترین مفاصل هوشمند، مفاصلی هستند که دارای قابلیت کنترل هوشمند فاز سویینگ (زمانی پای پروتزی از زمین جدا شده است) می باشند. عملکرد این مفاصل به گونه ای است که با استفاده از سنسورهای موجود در ساختمان مفصل، سرعت راه رفتن فرد قطع عضو را شناسایی کرده و مفصل زانو را مطابق آن تغییر می دهند تا فرد قطع عضو راه رفتن طبیعی تری داشته باشد.

براس آشنایی با انواع مفاصل زانوی پروتزی می توانید مطلب زیر را بخوانید :

انواع مفاصل زانوی پروتزی


با پیشرفت علم قابلیت های مختلفی به مفاصل هوشمند اضافه شده که عملکرد این مفاصل را تا حد زیادی بهبود داده و باعث راه رفتن طبیعی تر و کنترل بهتر فرد قطع عضو روی پروتز شده است. از جمله این قابلیت ها می توان به اضافه شدن کنترل فاز استانس (زمانی که پای پروتزی با زمین تماس دارد) اشاره کرد.

این عملکرد باعث می شود که فرد قطع عضو توانایی بهتری در راه رفتن روی سطوح ناهموار، سطوح شیب دار و همچنین بالا و پایین رفتن از پله ها داشته باشد. این قابلیت ها به وسیله اضافه شدن سنسورهایی مثل زاویه سنج، فشار سنج، شتاب سنج و ... به مفاصل به دست می آید که این اطلاعات در ریزپردازنده های تعبیه شده در مفصل پردازش شده و متناسب با آن تغییرات لازم درعملکرد مفصل داده می شود.
برای مثال زمانی فرد پاشنه خود را روی زمین قرار می دهد سنسور این وضعیت را تشخیص می دهد و برای ثبات بیشتر فرد مفصل زانو قفل می شود و از افتادن فرد جلوگیری می کند و یا زمانی که فرد قصد بلند کردن پای پروتزی از زمین را دارد، مفصل زانو از حالت قفل شدگی ازاد می شود تا فرد بتواند به راحتی پای پروتزی خود را حرکت دهد و آن را خم کند در نتیجه راه رفتن طبیعی تری را به وجود می آورد.همچنین در برخی مفاصل امکان انجام فعالیت های ورزشی مختلف مثل دوچرخه سواری، دویدن و شنا نیز اضافه شده است.

از اولین شرکت های تولید کننده مفاصل هوشمند می توان به شرکت نابکو (NABCO) ژاپن اشاره کرد که سالهای زیادی در زمینه طراحی و تولید مفاصل هوشمند پروتزی فعال بوده است.

مفصل RHEO اوسر ، C-Leg و Genium اتوبوک از جمله مفاصل هوشمند جدیدتر با قابلیت های بیشتر به شمار می روند.
این مفاصل هوشمند قابلیت های بیشتری داشته و به همین دلیل دارای قیمت های بالاتری هم هستند
بعنوان مثال مفصل هوشمند C-Leg علاوه کنترل فاز سویینگ راه رفتن، فاز استانس را نیز کنترل می کند و حالت های مختلفی برای فعالیت های گوناگون فرد مانند دو چرخه سواری لحاظ شده است.

 

 

پنجه های پروتزی هوشمند

این پنجه های پروتزی به این دلیل هوشمند خوانده می شوند که می توانند زاویه پنجه را با توجه به سطحی که فرد روی آن راه می رود و همچنین با توجه به ارتفاع پاشنه کفش فرد تنظیم کنند
برای مثال وقتی که فرد قطع عضو روی سطح شیبدار راه می رود برای سهولت راه رفتن پنجه پروتزی زاویه پنجه را تغییر می دهد به این ترتیب فرد راه رفتن طبیعی تری داشت و مصرف انرژی کمتری خواهد داشت.

این نوع پنجه های پروتزی برای انواع پروتز های پا مانند پروتز بالای زانو، پروتز پا زیر زانو می توان استفاده کرد.

همچنین عملکرد دیگر این پنجه های پروتزی قابلیت تنظیم زاویه پنجه با توجه به ارتفاع پاشنه کفش است و فرد قطع عضو آزادی عملکرد بیشتری در انتخاب کفش مورد استفاده دارد. این درحالیست که در پنجه های معمولی این امکان وجود ندارد و فرد باید از کفشی با پاشنه با ارتفاع مشخص استفاده کند
البته دسته ای دیگر از پنجه های پروتزی با قابلیت تنظیم دستی زاویه مچ پا وجود دارد اما جز پنجه های هوشمند قرار نمی گیرند
این موارد بخصوص برای خانمها بسیار حائز اهمیت است زیرا تمایل به پوشیدن کفش هایی با ارتفاع پاشنه های مختلفی دارند.

سوکت پروتزی هوشمند

در صورت اتصال قطعه دارای سنسور به سوکت پروتز نیز می توان گفت سوکت پروتزی هوشمند نیز وجود دارد. در مجموعه خانه پروتز یک سوکت پروتزی اختراعی در نمایشگاه بین المللی سوییس دارای رتبه برتر توسط دکتر اجرایی، پروتزیست مجموعه خانه پروتز است که بصورت اتوماتیک حجم سوکت متناسب با حجم استامپ قابلیت تغییر را دارد.