دسته بندی نشده

پروتز های خاص در اندام فوقانی و تحتانی

پروتز های خاص همانطور که اسمشان مشخص است، برای کاربردهای خاصی که با پروتزهای معمول امکان انجام آنها وجود ندارد، ساخته می شوند.
برای اینکه تمامی نیازهای عملکردی افراد قطع عضو با پروتز تامین می شود در برخی موارد نیاز است تا تغییرات خاصی در پروتز ساخته شده انجام شود تا پاسخگوی نیازهای فرد باشد.
پروتز های خاص معمولا برای اهداف ورزشی و تفریحی و همچنین برخی فعالیت های مربوط شغل فرد ساخته می شوند
در ادامه بطور مختصر به برخی از گزینه های پروتزی خاص در اندام فوقانی و تحتانی می پردازیم؛

پروتز های خاص در اندام فوقانی (دست مصنوعی خاص)


در پروتز های اندام فوقانی با اضافه کردن قابلیت تعویض سریع قسمت انتهایی پروتز می توان گستره وسیعی از ابزارها را برای انجام فعالیت های مختلف به پروتز دست اضافه کرد.


از جمله این ابزار ها می توان به انواع آچارها، ابزارهای برش، ابزارهایی برای غذا خوردن راحت تر و ابزارهایی برای ورزش کردن مانند ورزش گلف، بسکتبال و غیره اشاره کرد.


برخی از این ابزار ها به صورت پیش ساخته موجود می باشند و افراد قطع عضو می توانند چند ابزار مورد نیاز خود را تهیه کنند
و با توجه به فعالیتی که می خواهند انجام دهند از ابزار مناسب استفاده کنند و ویژگی تعویض سریع قسمت انتهایی پروتز به سهولت این کار کمک میکند.
از سوی دیگر، برخی از پروتز های خاص به گونه ای هستند که امکان استفاده از آنها به صورت روزمره وجود ندارد و فرد قطع عضو فقط در هنگام انجام آن فعالیت خاص از پروتز استفاده می کند بعنوان مثال پروتز هایی که برای ورزش طراحی شده اند معمولا به این صورت هستند.

پروتز های خاص در اندام تحتانی (پای مصنوعی خاص)


در اندام تحتانی پروتز های خاص عمدتا مربوط به فعالیت های ورزشی می شوند و فرد قطع عضو با توجه به نوع ورزش مورد علاقه خود می تواند پروتز مخصوص آن ورزش را تهیه کند.
از معمول ترین پروتز های که برای انجام فعالیت های خاص در اندام تحتانی ساخته می شود می توان به پروتزهای مخصوص دویدن اشاره کرد که بطور گسترده توسط افراد قطع عضو استفاده می شود و حتی افراد قطع عضو با پروتز مخصوص دویدن در مسابقات پارا المپیک شرکت می کنند.
انواع دیگر پروتزهای خاص که در اندام تحتانی استفاده می شوند، پروتزهای مخصوص اسکی روی آب و اسکی روی برف و همچنین پروتزهای مخصوص کوهنوردی هستند.


در این پروتزها بخش پنجه پروتز طراحی شده اند که با سطح تخته اسکی تطابق پیدا کرده و روی ان قفل می شود و از این طریق امکان استفاده ایمن از پروتز را برای فرد فراهم می کند
همچنین در پروتز های مخصوص کوهنوردی پنجه ها خاصی استفاده می شود که استحکام زیادی داشته و اصطکاک آن ها بسیار بالا است که سبب می شود فرد قطع عضو با راحتی بیشتری کوهنوردی انجام دهد.

مراحل ساخت پروتز های خاص


برای طراحی و ساخت پروتز های مخصوص برای فعالیت های مختلف در ابتدا نیاز است که شرایط فرد قطع عضو و نوع فعالیتی که فرد تمایل به انجام آن دارد بررسی شده و با توجه به نیاز های فرد پروتز خاص برای ایشان طراحی گردد.


بطور کلی طراحی و ساخت پروتز های خاص نیاز به صرف زمان و دقت کافی دارد و جهت حصول نتیجه مطلوب ممکن است چندین بار آزمون و خطا صورت بگیرد.


برای دریافت مشاوره تخصصی ساخت انواع پروتزهای خاص با خانه پروتز تماس بگیرید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *