دسته بندی نشده

پروتز پا برای قطع عضو روی زانو (از مفصل زانو)

یکی از انواع پروتزهای پا، پروتز روی زانو است که در آن فرد از سطح مفصل زانو قطع عضو شده است. در این مطلب از خانه پروتز به بررسی مزایا و معایب و روش های تعلیق و قطعات مناسب این نوع پروتز پا می پردازیم؛

قطع عضو روی زانو

این نوع قطع عضواز سطح مفصل زانو انجام می شود و در آن استخوان‌های ران و ساق پا از محل مفصل زانو به وسیله جراحی از یکدیگر جدا می شوند و استخوان ران بصورت کامل باقی می ماند

این قطع عضو به دلیل اینکه در حین عمل جراحی هیچ استخوان و یا عضله ای بریده نمی شود دوره نقاهت کمتری داشته و جراحی ساده تری نسبت به قطع عضو های بالای زانو دارد و سطح مفصلی استخوان ران سالم باقی می ماند.

 

پروتز برای قطع عضو روی زانو

در این قطع عضو به دلیل حفظ غضروف مفصلی استخوان ران، تحمل وزن در پروتز از انتهای استامپ صورت می گیرد و به همین دلیل نسبت به پروتز های بالای زانو محدودیت کمتری برای فرد ایجاد می کند چرا که خط برش فوقانی پروتز بر خلاف پروتز بالای زانو، تا زیر استخوان لگن ادامه ندارد و بنابراین فرد استفاده کننده آزادی حرکت بیشتری دارد.

 

مزایا و معایب قطع عضو روی زانو

   • قطع عضو روی زانو برای افراد سنگین وزن وهمچنین بچه هایی که رشد استخوانی آنها کامل نشده است مزیت بیشتری نسبت به قطع عضو بالای زانو دارد.
   • محدودیت کمتری برای فرد ایجاد می کند.
   • راه رفتن راحت تر به دلیل بازوی اهرمی بلند استخوان ران.
   • ثبات بیشتر در حین راه رفتن با پروتز.

اصلی ترین محدودیتی که در پروتزهای روی زانو وجود دارد ایجاد اختلاف طول جزئی (حدود 2 سانتیمتر) ران سمت پروتزی و پای سالم در هنگام نشستن روی صندلی می باشد که این مسئله ممکن است برای برخی افراد مخصوصا بانوان ناخوشایند باشد.

 

قطعات پروتز پای مصنوعی روی زانو

برای ساخت پروتز در این سطح از قطع عضو نیاز به ملاحضات خاصی وجود دارد تا اختلاف ارتفاع ایجاد شده به حداقل برسد. به همین خاطر شرکت های تولید کننده قطعات پروتزی، مفاصل مخصوصی برای قطع عضو روی زانو طراحی و تولید کرده اند که در این مفاصل جلوزدگی پروتز هنگام نشستن به حداقل می رسد.

از متداول ترین مفاصلی که برای پروتز روی زانو استفاده می شود، می توان به مفصل  Total knee شرکت اوسر و مفصل 3R60 K/D شرکت اتوبوک اشاره کرد.

 

تعلیق در پروتز روی زانو

در پروتز روی زانو به دو طریق می توان تعلیق پروتز را فراهم کرد. در روش سنتی، تعلیق پروتز به وسیله سافت سوکت و با استفاده از برجستگی کندیل های استخوان ران تعلیق فراهم می شود. به این صورت که زاویه منفی بین انتهای استخوان ران و بخش بالایی کندیل‌ها به وسیله سافت سوکت پر شده و باعث گیر کردن پروتز در این ناحیه می شود.

در روش بروز تر و پیشرفته تر، تعلیق با استفاده از فشار منفی هوا (خلا) ایجاد می شود. به این صورت که از لاینرهای پروتزی مخصوص تعلیق خلا (Seal-In و ALPSرینگ دار) و والف اتوماتیک یک طرفه در ساخت پروتز استفاده می شود و پس از پوشیدن پروتز، تعلیق پروتز به وسیله فشار منفی هوا برقرار می شود که نسبت به تعلیق سافت سوکتی قوی تر بوده و حس اطمینان و ثبات بیشتری برای فرد فراهم می کند.

 

قیمت پروتز روی زانو

همانند سایر پروتزها، قیمت پروتز روی زانو نیز با توجه به قطعات مورد استفاده در ساخت پروتز مشخص می شود و با توجه به شرایط فرد قطع عضو مانند سطح فعالیت، وزن، محل زندگی، سن و غیره قطعات مناسب و در نتیجه قیمت نهایی پروتز مشخص می شود.

برای دریافت مشاوره تخصصی در مورد قطعات و قیمت پروتز روی زانو با متخصصین ما در خانه پروتز در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *