دسته بندی نشده

پای مصنوعی از لگن | انواع پروتز برای قطع عضو از لگن

در این مطلب از خانه پروتز، به انواع قطع عضو ها از ناحیه لگن و همینطور انواع پروتزهای مناسب و سپس در مورد قیمت پروتز کانادین می پردازیم.
برای دریافت مشاوره تخصصی در مورد قطع عضو لگن و دریافت پروتز می توانید با خانه پروتز تماس بگیرید.

این نوع قطع عضو، بالاترین سطح قطع عضو است که در اندام تحتانی انجام می شود و معمولا علت این نوع قطع عضو، تصادف یا ایجاد تومور در حفره لگنی می باشد و تهاجمی ترین قطع عضو در اندام تحتانی محسوب می شود و توانبخشی این افراد به دلیل سطح بالای قطع عضو پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر قطع عضو های اندام تحتانی دارد.
در این سطح قطع عضو فرد سه مفصل را از دست می دهد : مفصل هیپ، زانو و مفصل مچ پا . برای توانبخشی و دریافت پروتز لازم است که هر سه مفصل از دست رفته جایگزین شود.
قطع عضو های انجام شده در سطح مفصل هیپ می تواند معمولا در دو حالت انجام می شود ؛


قطع عضو از سطح مفصل هیپ 


در این نوع قطع عضو استخوان لگن حفظ می شود که اصطلاحا به آن قطع عضو از مفصل هیپ (Hip Disarticulation) می گویند.


قطع عضو از استخوان لگن


در این قطع عضو علاوه بر مفصل هیپ، بخشی از استخوان لگن نیز به دلیل بیماری یا عارضه ای که وجود داشته است، برداشته می شود. به این نوع قطع عضو همی پلویکتومی (Hemipelvectomy) می گویند.


در قطع عضو از مفصل هیپ، به دلیل حفظ استخوان ایسکیوم (بخشی از استخوان لگن)، ساخت پروتز راحت تر بوده و تحمل وزن از طریق استخوان ایسکیوم صورت می گیرد. اما در قطع عضوهای همی پلویکتومی به دلیل نبود و برداشتن استخوان ایسکیوم که محل اصلی تحمل وزن می باشد، ساخت پروتز و همینطور توانبخشی برای این افراد دشوار تر است. در این موارد از کل سطح استامپ و در بعضی موارد از زیر قفسه سینه و دنده های فرد برای تحمل وزن استفاده می شود.


ساخت پروتز برای قطع عضو از لگن


در این نوع قطع عضو، سوکت پروتزی که بصورت بسکتی هست که زیر استامپ و دور کمر فرد قرار می گیرد.
انواع مختلفی از طراحی سوکت را می توان در این نوع قطع عضو انجام داد. بعنوان مثال می توان سوکتی طراحی کرد که کل دور کمر فرد را در برمیگیرند و یا در برخی موارد با بند دور کمر فرد بسته می شود در طراحی های جدید سوکت، فیت سوکت روی استامپ با استفاده از سیستم نخ و قرقره (revofit) انجام می شود.


قطعات پروتز لگن


قطعات پای مصنوعی از لگن شامل سوکت پروتزی، مفصل هیپ، مفصل زانو، پنجه پروتزی و اتصالات می شود. به پروتز ساخته شده برای قطع عضو لگن اصطلاحا پروتز کانادین می گویند.
برای قطع عضو لگن، مفصل های مخصوصی وجود دارد که برای این افراد مورد استفاده قرار می گیرد. از رایج ترین مفاصل مورد استفاده می توان به مفصل 7e7، 7e9 و 7 e 10شرکت اتوبوک اشاره کرد.
در این نوع قطع عضوها، فیت پروتز و تنظیم راستای پروتز از اهمیت بسیاری برخوردار است و مخصوصا تنظیم راستای پروتز به دلیل لزوم هماهنگی مناسب بین سه مفصل پروتز اهمیت دوچندانی دارد.
در این پروتز به دلیل اینکه فرد مفصل هیپ را از دست داده است، اگر تنظیمات راستای پروتز نامناسب باشد، ممکن است باعث زمین خوردن فرد حین استفاده از پروتز شود.
در این نوع قطع عضوها بیشترین مصرف انرژی را در حین راه رفتن دارند و برای دریافت موفقیت آمیز پروتز و استفاده بهینه از آن نیاز است که پروتزیست دقت و زمان کافی برای ساخت پروتز و همچنین تنظیمات پروتز صرف کند. همچنین فرد قطع عضو نیز در روند دریافت پروتز خود، لازم است با پروتزیست همکاری کند. بعنوان مثال عضلات خود را تقویت کرده، وزن خود را پایین نگه دارد وهمچنین همت و اراده کافی برای استفاده از پروتز را داشته باشد.


ما در خانه پروتز با توجه به شرایط قطع عضو مناسب ترین طراحی سوکت و کارآمدترین قطعات را برای فرد انتخاب می کنیم و با صرف دقت و زمان کافی سعی در حصول مطلوب ترین نتیجه را داریم.


قیمت پروتز قطع عضو از لگن (پروتز کانادین)


با توجه به اینکه قطعات مورد استفاده در این پروتز بیشتر از سایر پروتزهای اندام تحتانی می باشد و همچنین ساخت سوکت نیاز به زمان و دقت بیشتری دارد بدیهی است که هزینه ساخت این نوع پروتز نیز بیشتر است و هزینه نهایی پروتز با توجه به قطعات مورد استفاده و شرایط فرد متغییر است. برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید با کارشناسان خانه پروتز تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *