مراقبت های بعد از قطع عضو

قطع عضو بطور کلی به برداشتن قسمتی از یک عضو به علت های مختلف مانند تصادف، دیابت، تومورهای استخوان گفته می شود

یکی از انواع قطع عضو ها ، قطع عضو زیر زانو نامیده می شود که شامل ناحیه ی سطح مفصلی زانو تا سطح مفصلی مچ پا گفته می شود

پس از قطع عضو فرد برای دریافت پروتز پا، نیاز است تا مراقبت هایی را از استامپ انجام دهد.

این مراقبت ها شامل پوزیشن دهی استامپ به این معنا که باقی مانده قطع عضو خود را به گونه ای قرار دهد که باعث خشک کردن یا به اصطلاح علمی دچار فلکشن کانترکچر نشود.

برای جلوگیری از این خشک کردن بهتر است که فرد قطع عضو به مدت طولانی پای خود را اویزان نکند یا به مدت طولانی روی صندلی ننشیند

یا از خم کردن طولانی مدت زانو خودداری کند.

و بطور متناوب پا را خم و راست کند تا مفصل زانو دامنه حرکتی خود را از دست ندهد.

این از مهمترین موارد از مراقبت های قطع عضو است.

از دیگر مراقبت های مهم، مراقبت از زخم بعد از جراحی است. داروهای توصیه شده و تجویز شده توسط پزشک را مصرف کند تا از عفونت و مشکلات دیگر جلوگیری شود.

بانداژ استامپ را بطور مرتب انجام دهد تا تورم استامپ نیز کنترل شود. بانداژ قطع عضو زیر زانو با نام بانداژ ایت معروف است و یا بجای بانداژ می تواند از نوعی جوراب به نام شرینکرها و یا از انواع لاینرها استفاده کند.

بعد از بهبود زخم و انجام بانداژ و بطور کلی مراقبت های بعد از قطع که گفته شد، فرد می تواند برای دریافت پروتز پا اقدام نماید.

از زمان قطع عضو تا بهوبد زخم ها فرد لازم است که به صورت منظم از زخم استامپ مراقبت نموده و اقدامات لازم برای بهبود هر چه سریعتر زخم ها و جلوگیری از عفونت استامپ راه انجام دهد.

 

حالت دهی استامپ

پس از قطع عضو و در طول دوره نقاهت جهت حفظ دامنه حرکتی کامل مفاصل بالاتر لازم است که فرد قطع عضو تمرینات حفظ دامنه حرکتی و جلوگیری از ایجاد خشک شدگی مفصل (کانتراکچر) را انجام دهد. همچنین جهت کاهش تورم بعد از جراحی لازم است که فرد قطع عضو اقداماتی انجام دهد که می تواند به شکل یکی از روش های بانداژ استامپ با باند کشی، استفاده از جوراب های مخصوص بعد از جراحی و یا استفاده از لاینر های پروتز پا باشد.

 

ورزش های تقویت عضلات

در طول دوره نقاهت بعد از جراحی به دلیل اینکه فرد معمولا تحرک کمی دارد ممکن است باعث ضعف در عضلات اصلی استامپ و در نتیجه عدم حصول نتیجه مطلوب در استفاده از پروتز و ایجاد لنگش شود.
برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که فرد قطع عضو بطور منظم و روزانه ورزش های تقویت عضلات استامپ را انجام دهد.

این تمرینات جهت تقویت چهار گروه اصلی عضلات شامل خم کننده(FLEXOR)، صاف کننده(EXTENTSOR)، دور کننده(ABDUCOR) و جمع کننده(ADDUCTOR) می باشد.