دسته بندی نشده

دست مصنوعی؛ هر آنچه که باید قبل از دریافت پروتز دست بدانید.

دست مصنوعی می تواند به افرادی که دچار قطع عضو اندام فوقانی شده اند تا در حد امکان به شرایط قبل از قطع عضو برگردند. دست مصنوعی با توجه به عملکردهای از دست رفته در حین قطع عضو طراحی می شود تا بیشترین بازگشت عملکرد را برای فرد قطع عضو ایجاد کند. در ادامه مواردی که نیازاست در مورد پروتزهای دست بدانید بررسی می شود.

پروتز دست (دست مصنوعی) چگونه کار می کند؟

یک پروتز دست از اجزای مختلفی ساخته می شود که شامل سوکت، سیستم تعلیق، سیستم کنترل و پنجه دست مصنوعی می باشد.

سوکت

این بخش با قالب گیری از استامپ (باقیمانده عضو قطع شده) فرد و با توجه به شرایط بدنی و سطح قطع عضو ساخته می شود و مهمترین بخش پروتز دست به حساب می آید. سوکت پروتز اتصال دهنده عضو قطع شده به سایر اجزای پروتز است و باید به گونه ای ساخته شود که فیت مناسب و دقیق داشته باشد و در عین حال از راحتی و عملکرد مناسبی برخوردار باشد.

سیستم تعلیق

به روشی که به وسیله ان پروتز دست روی استامپ نگه داشته می شود تعلیق می گویند. انواع مختلفی از روش های تعلیق وجود دارد که با توجه به شرایط و سطح قطع عضو روش تعلیق مناسب برای فرد انتخاب می شود. از جمله روش های تعلیق می توان به تعلیق اناتومیک، تعلیق با استفاده از لاینر و قفل و تعلیق با استفاده از بانداژ را نام برد.

سیستم کنترل

سیستم کنترل پروتز دست به مکانیزمی گفته می شود که فرد قطع عضو با استفاده از آن پروتز را کنترل می کند که در نهایت باعث ایجاد عملکرد در پروتز می شود. بعنوان مثال در پروتزهای مایوالکتریک (پروتز دست هوشمند) کنترل پروتز از طریق سیگنال های عضلات استامپ می باشد که این سیگنال ها توسط سنسورهای قرار داده شده روی پوست جمع آوری شده و به حرکت در پروتز تبدیل می شود و یا در پروتز های مکانیکی کنترل پروتز از طریق بانداژ انجام شده روی بدن فرد فراهم می شود که در این سیستم کنترل فرد قطع عضو با ایجاد کشش در کابل بانداژ باعث باز و بسته شدن و ایجاد عملکرد در دست مصنوعی می شود.

شرایط دریافت دست مصنوعی چیست؟

برای دریافت پروتز دست در ابتدا نیاز است شرایط فرد از لحاظ وجود معیارهای لازم برای دریافت پروتز بررسی شود.
پس از مراجعه فرد به مراکز ارتوز و پروتز متخصص پروتز شرایط فرد بر اساس سوالات زیر ارزیابی می کند:

  • آیا بافت نرم کافی در انتهای استامپ وجود دارد؟
  • آیا در استامپ درد وجود دارد؟ و در صورت وجود درد میزان درد چقدر است؟
  • وضعیت پوست روی استامپ چگونه است؟
    دامنه حرکتی استامپ چقدر است؟
  • آیا دست مقابل سالم و کاملاً کارآمد است؟
  • سطح فعالیت شما قبل از قطع عضو چقدر بود؟
  • هدف شما از دریافت پروتز دست چیست؟

**برای دریافت مشاوره رایگان و بررسی شرایط فرد برای دریافت پروتز با خانه پروتز تماس بگیرید**

قیمت دست مصنوعی چقدر است؟

هزینه دست مصنوعی با توجه به سطح قطع عضو، نوع پروتز دست و قطعات بکار رفته در ساخت پروتز تعیین می شود. به عنوان مثال پروتز های مایوالکتریک به دلیل پیچیدگی بالای قطعات و طولانی تر بودن ساخت پروتز بیشترین هزینه را دارند در حالیکه پروتزهای زیبایی قطعات ساده تر و مراحل ساخت کمتری دارند و به همین دلیل هزینه آنها پایین تر می باشد.

در حال حاضر (سال 1402) برای تهیه یک دست مایوالکتریک برای قطع عضو زیر آرنج هزینه ای بین 300 میلیون تا 800 میلیون تومان نیاز است. این هزینه برای پروتزهای مکانیکی زیر آرنج محدوده ای بین 50 تا 80 میلیون و برای پروتزهای زیبایی محدوده ای بین 40 تا 60 میلیون تومان می باشد. ما در خانه پروتز با توجه به شرایط فرد قطع عضو گزینه های مناسب پروتز را در اختیار فرد قرار می دهیم تا بر اساس هزینه ای که برای دریافت پروتز در نظر گرفته اند، تصمیم گیری آگاهانه ای در مورد پروتز دریافتی خود داشته باشند.

اهمیت توانبخشی بعد از قطع عضو دست

روند توانبخشی پس از قطع عضو برای هر فرد متفاوت است
پس از بهبود زخم های ناشی از جراحی قطع عضو و کشیدن بخیه ها مراحل اماده سازی استامپ برای دریافت پروتز شروع می شود. در ابتدا فرد باید به روش صحیح استامپ خود را با استفاده ازباند کشی بانداژ نماید. به این وسیله التهاب استامپ کاهش پیدا کرده و برای دریافت پروتز آماده می شود. همچنین فرد باید نسبت به تقویت عضلات استامپ و حفظ دامنه حرکتی مفاصل بالاتر از محل قطع عضو از طریق فیزیوتراپی اقدام کند. پس از بهبود زخم ها و برطرف شدن التهاب اولیه و شدید بعد از قطع عضو، فرد قطع عضو می تواند برای دریافت پروتز اقدام کند.

خانه پروتز، مرکز تخصصی ساخت انواع پروتز، آماده ارائه خدمات تخصصی ساخت پروتزهای اندام فوقانی برای افراد قطع عضو می باشد و با بهره گیری از بروزترین روش ها و قطعات مورد استفاده در ساخت پروتز سعی در جلب رضایت و ایجاد عملکرد حداکثری برای افراد قطع عضو دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *