خانه پروتز

پروتز زیبایی

پروتز زیبایی یکی از تخصص های ما در خانه پروتز می باشد.

پروتز چیست ؟

پروتز یا اندام مصنوعی وسیله ای است که جایگزین عضو از دست رفته می شود و به فرد قطع عضو اجازه می دهد تا به فعالیتهای روزمره خود به صورت مستقل و بدون نیاز به کمک گرفتن از دیگران بازگردد. پیشرفت‌ها در زمینه پروتز به افراد بی‌شماری با اندام‌های مصنوعی یا سایر پروتزها این امکان را داده است که پس از تجربه قطع عضو، دوباره زندگی جدیدی را شروع کنند.


انواع پروتز کدامند؟
پروتز ها بر اساس محل قطع عضو و نوع عملکرد آنها دسته بندی می شوند. براساس محل قطع عضو به دو دسته کلی پروتز اندام فوقانی (دست) و پروتز های اندام تحتانی (پا) ، بر اساس عملکرد آنها به پروتز های مکانیکی، هوشمند و مایوالکتریک تقسیم می شوند.
دسته دیگر از پروتز ها ، پروتز های زیبایی هستند که همانطور که از اسمشان مشخص است صرفا برای حفظ ظاهر و حمایت از محل قطع عضو مورد استفاده قرار می گیرند.

قطعات و لوازم جانبی پروتز کدامند؟
اصلی ترین قطعه هر پروتز که با قالبگیری از باقی مانده قطع عضو ساخته می شود، سوکت پروتز است که تقریبا در همه پروتز ها بجز پروتز های صورت وجود دارد.
دیگر قطعات پروتزی توسط کارشناسان ساخت پروتز به سوکت متصل شده و بر اساس محل قطع عضو در پروتز ، قطعات متفاوتی به کار برده می شود.
برای دریافت پروتز چه اقداماتی انجام دهیم؟
روند دریافت پروتز بعد از قطع عضو و با مراقبت های بعد از آن آغاز می شود. این مدت ممکن 3 تا 4 ماه به طول بینجامد که در طی آن مواردی مانند ورم استامپ، قدرت عضلات، دامنه حرکتی مفصل، بهبود زخم و … باید به وضعیت مطلوب رسیده باشد. پس از آن با مراجعه به متخصصین پروتز، و قالبگیری از باقی مانده عضو ، جلسات پرو و تمرین با پروتز در نظر گرفته می شود.
نوع پروتز بر اساس صلاحدید متخصصین پروتز و با توجه به شرایط فرد مانند سن ، جنس و میزان فعالیت آنها ساخته می شوند.